Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan allkirjastas innovatsiooni- ja arendusosaku meetme määruse, mille eesmärk on toetada ettevõtjate väikesemahuliste arendus- ja innovatsiooniprojektide elluviimist koostöös innovatsiooniteenuse pakkujaga.
„Tihtilugu on ettevõtjatel kõige raskem teha esimene investeering arendus- ja innovatsioonitegevusse, kuna puudub varasem kogemus, vajalikud teadmised või partnerid, kellega koos seda teha,“ sõnas minister Kristjan Järvan ja lisas, et kuna arendus- ja innovatsioonitegevus on ettevõtja seisukohast riskantne tegevus, eriti väike- ja keskmise suurusega ettevõtjale, siis riigi tugi selle soodustamiseks on väga vajalik. „Osakute toetuse abil on ettevõtjal uue toote või teenuse osas võimalik näiteks testida ja arendada oma ideid, tellida sertifitseerimise ja standardiseerimise või õiguskaitsealaseid teenuseid, arendada prototüüpe või viia läbi teostatavusuuringut. Varasemalt on edukate osakute projektidega jätkunud arendustöö ettevõtte sees või ka näiteks tootearenduse toetuse ja rakendusuuringute programmi käigus,“ rääkis Järvan.
„Made in Estonia brändi taga sünnib palju ägedaid ideid, millest mitmed väärivad intellektuaalse varana omaette kaitset,“ rääkis päikeseenergia lahendusi pakkuva Solarstone OÜ tegevjuht ja kaasasutaja Silver Aednik. Solarstone OÜ on varasemalt läbi viinud kaks innovatsiooniosaku ja ühe arendusosaku projekti. „Täna näeme, kuidas innovatiivseid Solarstone’i tuumiktooteid proovitakse kolmandate osapoolte poolt omakorda edasi “innoveerida”. Innovatsiooniosaku meetme najal registreeritud patendid ning kasulikud mudelid on aidanud meil kindlustada oma positsioone võimalikeks tuleviku juriidilisteks vaidlusteks,“ tõi Aednik näite.
Allkirjastatud määrusega jätkatakse innovatsiooni- ja arendusosakute toetusmeetme rahastust. Alates 2009. aastast on osakute meetme abil rahastatud üle 2500 projekti kogusummas üle 21 miljoni euro. Määruse kohaselt toetatakse Eesti äriregistrisse kantud väike- ja keskmise suurusega ettevõtjaid, ühe projekti maksimaalne toetusumma innovatsiooniosaku projektile on 7 500 eurot ja arendusosaku projektile 35 000 eurot. Toetuse osakaal on innovatsiooniosaku projektile 80 protsenti ja arendusosaku projektile 70 protsenti abikõlblikest kuludest. Toetust saab kasutada mõlema osaku puhul teenuse sisse ostmiseks innovatsiooniteenuse pakkujalt, kes vastab nõuetele. Arendusosaku puhul on lisaks toetatud ka arendustöötaja tööjõukulud ja projekti elluviimiseks vajalike materjalide kulud.
Suurimad muudatused võrreldes eelmise toetusega on, et innovatsiooniosaku maksimaalne toetussumma projekti kohta on tõstetud 6 000 eurolt 7 500 eurole ning projekt peab panustama vähemalt ühte nutika spetsialiseerumise fookusvaldkonda, milleks on digilahendused igas eluvaldkonnas, tervisetehnoloogiad ja -teenused, kohalike ressursside väärindamine, nutikad ja kestlikud energialahendused.
Toetuse taotlemist korraldab EAS-i ja Kredexi ühendasutus, kelle kodulehele lisanduvad peagi taotlusvooruga seotud dokumendid ja vormid. Toetus avatakse taotlemiseks märtsikuu jooksul.