Meetme eesmärgiks on toetada toidu- ja joogisektorit, et vähendada nende sõltuvust fossiilsetest kütustest, sealhulgas Venemaa omadest ning tagada toidu tarneahela varustuskindlus ja toiduainetööstuse toimepidevus.
Toetust saab taotleda energia varustuskindluse tagamiseks vajaliku seadme ostmiseks või ehitise ehitamiseks. Samuti toetatakse generaatori ostmist, mida saab kasutada vajadusel ajutise vooluallikana.
Vastuvõtu aeg ja koht
Toetustaotlusi saab esitada 14. september – 28. september 2022. a.
Tingimused
Toetuse andmise ja kasutamise tingimused ning täpsem kord on sätestatud maaeluministri 10. augusti 2022 määrusega nr 45 “Toiduainetööstuse investeeringutoetus energia varustuskindluse tagamiseks”.
Toetust saab taotleda ettevõtja, kelle põhitegevusalale on Venemaa sissetungi tõttu Ukrainasse suurenenud sisendihinnad avaldanud enim negatiivset mõju, kelle põhitegevusalaks on toiduainete tootmine (EMTAK-i jao C alajagu 10), välja arvatud kala, vähilaadsete ja limuste töötlemine ja säilitamine (EMTAK-i jao C alajagu 102), või joogitootmine (EMTAK-i jao C alajagu 11) ja see oli äriregistri andmetel tema põhitegevusala ka taotluse esitamisele vahetult eelnenud majandusaastal ning kes on:
- mikro- või väikeettevõtja
- keskmise suurusega ettevõtja või suurettevõtja
- tunnustatud tootjaorganisatsioon või tunnustatud tootjarühm, kes tegutseb põllumajanduse valdkonnas
Toetust võib taotleda Euroopa Liidu toimimise lepingu I lisaga hõlmatud põllumajandustoodetest I lisaga hõlmatud või I lisaga hõlmamata toodete töötlemiseks järgmiste tegevuste kohta, kui investeeringuobjekt asub Eestis:
- energia varustuskindluse tagamiseks vajaliku seadme ostmine;
- energia varustuskindluse tagamiseks vajaliku ehitise ehitamine ehitusseadustikus sätestatud tingimustel ja korras;
- generaatori ostmine ajutise vooluallikana kasutamiseks.
Toetust võib taotleda ettevõttesse, kus toimub toidu töötlemine.
Toetatakse selliste ehitiste ehitamist ja seadmete ostmist, mis võimaldavad katkematult tarnida energiaressusse töötlemisettevõttesse, et tagada toidutootmise protsessi tõrgeteta toimimine.
Toetuse taotlemisel peab taotleja kinnitama, et ta ei ole saanud ega taotle samal ajal sama kulu kohta toetust riigieelarvelistest või muudest Euroopa Liidu või välisvahenditest või muud tagastamatut riigiabi.
Toetuse määrad
Toetust antakse riigiabi ajutise raamistiku alusel (24. märtsi 2022. aasta teatise „Riigiabimeetmete ajutine kriisiraamistik majanduse toetamiseks pärast Venemaa kallaletungi Ukrainale“).
Kui riigiabi ajutises raamistikus sätestatud riigiabi määr toetuse taotleja kohta on täitunud, antakse toetust vähese tähtsusega abina.
Toetust antakse toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest:
- kuni 40% mikro- või väikeettevõtjale;
- kuni 30% keskmise suurusega ettevõtjale;
- kuni 20% suurettevõtjale.
- Toetuse minimaalne määr on 15% toetatava tegevuse abikõlbliku kulu maksumusest.
Toetuse maksimaalne suurus kogu arengukava programmiperioodi jooksul ühe taotleja kohta on:
- mikro- või väikeettevõtjal 250 000 eurot;
- keskmise suurusega ettevõtjal või suurettevõtjal 500 000 eurot.
Kui toetust antakse vähese tähtsusega abina, ei tohi toetuse suurus koos jooksva majandusaasta ja sellele vahetult eelnenud kahe majandusaasta jooksul antud vähese tähtsusega abiga ületada 200 000 eurot.
Taotleja ja taotlejaga ühte kontserni kuuluv ettevõtja või konkurentsiseaduse § 2 lõike 4 tähenduses valitseva mõju kaudu üksteisega seotud ettevõtjad loetakse üheks ettevõtjaks, kes saavad kokku toetust taotleda eelnevas lõigus sätestatud ulatuses.
Toetuse määramine
PRIA kontrollib taotluse nõuetele vastavust ja selles esitatud andmete õigsust ning taotleja, kavandatava tegevuse ja investeeringuobjekti vastavust Euroopa Liidu õigusaktides, Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduses, arengukavas ja määruses sätestatud nõuetele.
Taotlusi hinnatakse lisas 2 või 3 sätestatud hindamiskriteeriumite alusel enne taotleja, taotluse ja kavandatava tegevuse nõuetele vastavuse kontrollimist.
Hindamistulemuste põhjal moodustab PRIA taotluste paremusjärjestuse, mille koostamisel loetakse paremaks suurema hindepunktide summa saanud taotlus. Täpsemalt palume hindamise korra ja kriteeriumidega tutvuda meetme määrusest.
Võrdsete hindepunktide summadega taotluste puhul eelistatakse taotlust, milles taotletav toetuse summa on väiksem. Kui ka taotletavad toetuse summad on võrdsed, eelistatakse taotlejat, kes sai lisas 2 või 3 sätestatud hindamiskriteeriumi 4 alusel rohkem hindepunkte.
Kui kõigi nõuetele vastavate taotluste rahastamise summa ei ületa toetuseks ettenähtud vahendeid, rahuldatakse kõik nõuetele vastavad taotlused, mis on saanud vähemalt minimaalse hindepunktide summa.
Kui kõigi nõuetele vastavate taotluste rahastamise summa ületab toetuseks ettenähtud vahendeid, rahuldatakse taotluste hindamise tulemusel koostatud taotluste paremusjärjestuse alusel parimad taotlused, mis on saanud vähemalt minimaalse hindepunktide summa.
Taotluse rahuldamiseks vajalik minimaalne hindepunktide summa on:
mikro- ja väikeettevõtja puhul 8 hindepunkti;
keskmise suurusega ettevõtja ja suurettevõtja puhul 9 hindepunkti.
PRIA teeb taotluse rahuldamise otsuse, osalise rahuldamise otsuse või taotluse rahuldamata jätmise otsuse 65 tööpäeva jooksul alates taotluse esitamise tähtpäevast (29. detsember 2022), kuid hiljemalt 31. detsembriks 2022.